Skip to main content

MTA FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS ÉS
TECHNOLÓGIÁK NEMZETI PROGRAM

Fenntartható technológiák alprogram

Hírek

Az MTA 199. ünnepi közgyűlése Gelencsér Andrást az MTA rendes tagjává választotta

Gelencsér András Kisvárdán született 1966-ban. MTA doktori címét 2002-ben szerezte. 2019-től az MTA levelező tagja. Jelenleg a Pannon Egyetem egyetemi tanára, a HUN-REN–PE Levegőkémiai Kutatócsoport vezetője, az MTA VEAB elnöke. Szakterülete a levegőkémia, ezen belül a légköri aeroszol-részecskék kutatása.

Városi madarak rádió-telemetriás nyomkövetése – az őshonos növényzet fontossága

Ahogy a városi területek világszerte egyre tovább terjeszkednek, elengedhetetlen, hogy alaposabb ismereteket szerezzünk a városi zöldterületek működéséről – hiszen ezek az élőhelyek alapvető szerepet játszanak a városi élővilág fennmaradásában. A városokban jellemzően sokféle, nem őshonos növényfaj található, amelyek azonban csak korlátozott mértékben képesek támogatni a rovarpopulációkat. Az ízeltlábúak hiánya pedig egyre több kutatás szerint kedvezőtlen hatással van a táplálkozási lánc magasabb szintjein élő fajokra, így például a rovarevő madarak szaporodási sikerére is.

A 2024-es év szélsőségei a hőmérséklet és csapadék együttes vizsgálatával

A hőmérséklet szempontjából tavaly mozgalmas évünk volt, hiszen 1901 óta legmelegebbnek adódtak a február, március, július hónapok, a tél (2023/2024), tavasz és a nyár és az évi középhőmérséklet is rekordot döntött. Második legmelegebb lett az augusztus, a júniusok között ötödik lett 2024 júniusa, míg az április is befért az első tízbe a nyolcadik helyen. Csapadék adatok nem voltak rekordot döntőek, ugyanakkor egy átlagnál szárazabb évünk volt, melyben a július a hetedik legszárazabb volt, az augusztus a kilencedik legszárazabb augusztusnak adódott, míg a szeptember a tizedik legcsapadékosabb volt. A kérdés, hogy együttesen vizsgálva a hőmérséklet és csapadék adatsorokat, valóban extrém évünk volt-e?

MTA Alumni előadás a Víz világnapja alkalmából

A Víz Világnapja alkalmából a Fonyódi Mátyás Király Gimnázium felkérte Sugár Évát, hogy az MTA Alumni program keretében tartson előadást a 9-12. évfolyamos tanulók részére.
Az előadó a vízzel kapcsolatos tudományok általános ismertetésén túl a Balatonra fókuszált és bemutatta a Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program vízzel és a Balatonnak kapcsolatos kutatási területeit is.

2025. március 31.

Üvegházi vizsgálatok a műtrágyák nitrogénveszteségének mérésére, fotoakusztikus és növényfenomikai módszerekkel

A Szegedi Biológiai Kutatóközpontban található növényfenomikai műszeregyüttes Magyarországon egyedülálló módon biztosítja a növények morfológiájának, növekedésének, élettani állapotának képalkotási és biofizikai módszerekkel történő automatizált, nagyáteresztőképességű vizsgálatát.

2025. február 25.

Planet HOPE – A cselekvés ideje (2024. november 28. -Veszprém, FOTON Audivizuális Centrum és MTA VEAB-székház)

A konferencia célja, hogy a tudományos, társadalmi, pszichológiai, filozófiai, vallási és közösségi megközelítések segítségével átfogó megoldásokat keressünk a klíma- és ökológiai válság kihívásaira. A konferenciasorozat újabb állomása ez alkalommal a cselekvésre és konkrét lépésekre helyezi a hangsúlyt, innovatív és a valóságban is működő hatékony megoldások keresésére sarkallva az érintetteket.

2025. február 18.

A Magyar Etológiai Társaság XXVI. Konferenciája – 2024. november 21-23. (Veszprém, Pannon Egyetem)

2024. november végén a Pannon Egyetem adott helyt a Magyar Etológiai Társaság XXVI. konferenciájának, mely a HUN-REN–PE Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport szervezésében, és a Pannon Egyetem, az MTA-VEAB, az MTA Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program, és a Magyar Etológia Alapítvány támogatásával valósult meg.

Nyúlmező projekt

A Szegedi Tudományegyetem Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékéhez tartozó Fotoakusztikus Kutatócsoport és a Mezőgazdasági Kar vezetőségének kezdeményezésére tervezés alatt áll egy komplex mérőállomás létrehozása. Az állomás céljai közé tartozik a víz-, a szén-, és a nitrogénforgalom vizsgálata a talaj – növényzet – légkör rendszerben.

2025. február 17.

A forróság meteorológiája – a 2024-es nyár időjárási okai és okozatai

Globális skálán tekintve 2024 nyara volt a mérések kezdete óta a legmelegebb nyár, és ez Magyarország időjárásában is szélsőségekben nyilvánult meg. A valaha mért ötödik legmelegebb júniust a legmelegebb július követte. 2024 augusztusa a mérések kezdete óta második legmelegebb volt, mindössze 0.01 fokkal lemaradva 1992 augusztusától. A júliusi és augusztusi forróságot hosszú száraz időszakok kísérték. A szeptemberbe áthúzódó nyarat Közép-Európában egy rendkívül csapadékos időszak zárta le, súlyos árvizeket okozva. A hosszú száraz és rövid nedves, de minden esetben az átlagosnál melegebb időjárási periódusokkal lefedett nyárnak jól kirajzolódó globális háttere van, amely a nagytérségű cirkulációban beállt anomáliákra vezethető vissza. Jelen írás egyrészt a szélsőségek mögött álló cirkulációs hátteret, másrészt annak tükrében a nyári hőhullámok időjárási sajátosságait próbálja bemutatni.

2025. február 11.