Skip to main content

MTA FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS ÉS
TECHNOLÓGIÁK NEMZETI PROGRAM

Fenntartható technológiák alprogram

Hírek

Planet HOPE – A cselekvés ideje (2024. november 28. -Veszprém, FOTON Audivizuális Centrum és MTA VEAB-székház)

A konferencia célja, hogy a tudományos, társadalmi, pszichológiai, filozófiai, vallási és közösségi megközelítések segítségével átfogó megoldásokat keressünk a klíma- és ökológiai válság kihívásaira. A konferenciasorozat újabb állomása ez alkalommal a cselekvésre és konkrét lépésekre helyezi a hangsúlyt, innovatív és a valóságban is működő hatékony megoldások keresésére sarkallva az érintetteket.

2025. február 18.

A Magyar Etológiai Társaság XXVI. Konferenciája – 2024. november 21-23. (Veszprém, Pannon Egyetem)

2024. november végén a Pannon Egyetem adott helyt a Magyar Etológiai Társaság XXVI. konferenciájának, mely a HUN-REN–PE Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport szervezésében, és a Pannon Egyetem, az MTA-VEAB, az MTA Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program, és a Magyar Etológia Alapítvány támogatásával valósult meg.

Nyúlmező projekt

A Szegedi Tudományegyetem Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékéhez tartozó Fotoakusztikus Kutatócsoport és a Mezőgazdasági Kar vezetőségének kezdeményezésére tervezés alatt áll egy komplex mérőállomás létrehozása. Az állomás céljai közé tartozik a víz-, a szén-, és a nitrogénforgalom vizsgálata a talaj – növényzet – légkör rendszerben.

2025. február 17.

A forróság meteorológiája – a 2024-es nyár időjárási okai és okozatai

Globális skálán tekintve 2024 nyara volt a mérések kezdete óta a legmelegebb nyár, és ez Magyarország időjárásában is szélsőségekben nyilvánult meg. A valaha mért ötödik legmelegebb júniust a legmelegebb július követte. 2024 augusztusa a mérések kezdete óta második legmelegebb volt, mindössze 0.01 fokkal lemaradva 1992 augusztusától. A júliusi és augusztusi forróságot hosszú száraz időszakok kísérték. A szeptemberbe áthúzódó nyarat Közép-Európában egy rendkívül csapadékos időszak zárta le, súlyos árvizeket okozva. A hosszú száraz és rövid nedves, de minden esetben az átlagosnál melegebb időjárási periódusokkal lefedett nyárnak jól kirajzolódó globális háttere van, amely a nagytérségű cirkulációban beállt anomáliákra vezethető vissza. Jelen írás egyrészt a szélsőségek mögött álló cirkulációs hátteret, másrészt annak tükrében a nyári hőhullámok időjárási sajátosságait próbálja bemutatni.

2025. február 11.

A Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program bemutatkozása a Magyar Tudomány ünnepén

Mik a geotermális energiahasznosítás előnyei? Miért lettek bátrabbak az állatok városi környezetben? Milyen energetikai viszonyok zajlanak a légkörben? Létezik-e fenntartható talajhasználat? … Többek között ezekre a kérdésekre adtak választ a Program előadói a november 28-i MTÜ rendezvényen.

2024. december 03.

Mi marad az omega generációnak?- Kert a köbön 2024. szeptember 07.

Boomerek és Zoomerek találkoztak a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Kert a köbön eseményén 2024. szeptemberében, a Nemzeti Botanikus Kertben, Vácrátóton – videóval.

2024. november 19.

Hol vegyünk telket, ha a század közepén is élhető életet akarunk Magyarországon?

1901 óta az idei volt a legmelegebb nyár, az aszály szinte már természetesnek számít, de megdöbbentő árhullámok is ránk törnek – a Zöld Válasz podcast ezért minisorozatot indít a hazánkban tapasztalható szélsőséges időjárásról. Litkai Gergely a sorozat első adásában Lakatos Mónikával, a HungaroMet éghajlati szakértőjével, valamint Bozó László légkörfizikussal, akadémikussal az okokról, a várható trendekről és a meteorológiai módszertanokról beszélget. Közben kiderül az is, hol érdemes telket vennünk Magyarországon, ha a század közepén is élhető viszonyok között tervezzük tölteni a napjainkat.

2024. november 12.

Bemutatkozik a Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program Fenntartható technológiák alprogramja

Előadóülésünkön az elmúlt két év eredményeiből mutatunk be néhányat, valamennyi részt vevő konzorciumi partner számára lehetőséget adva a megjelenésre.

2024. október 24.

Transzverzális készségek szerepe a fenntarthatósági átmenetben

A BME GTK „A fenntarthatóság gazdasági és társadalmi vonatkozásai” c. alprojekt keretében megjelent “Competence Framework-Based Assessment to Foster Sustainability Management” tanulmány a transzverzális készségek és négy európai kompetencia keretrendszer közötti összefüggéseket vizsgálja a fenntarthatósági átmenet szempontjából.

2024. szeptember 23.

Mi marad az Omega-generációnak? – beszámoló a Kert a köbön szeptember 7-i rendezvényéről

Szombaton a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert, Mi marad az Omega-generációnak? című rendezvény keretében fiatalok kérdezhettek, részt vehettek játékos vetélkedőn és megtekinthették a kutatóintézetekben folyó aktuális kutatásokat fenntarthatósági kérdésekben és érdekes kísérletekben is részt vehettek. A rendezvényen a Fenntartható Technológiák Nemzeti Program is képviseltette magát.

2024. szeptember 11.