Hírek

Több alkalommal is szerepelt a Fenntartható Technológiák Alprogram a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozaton
Józsa János (BME) és Imre Attila (BME) is vendég volt a 2023. november 6-án megrendezett Tudomány és Parlament rendezvény kerekasztal beszélgetésen.

A horgászok által vízbe juttatott etetőanyagokból felszabaduló tápanyagok
A horgászat hazánkban és világszinten is nagy népszerűségnek örvend; mind gazdasági, mind társadalmi szempontból kiemelt jelentőségű szabadidős tevékenység. A horgászat azonban több-kevesebb környezeti terhelést is jelent, emiatt a horgászat fenntarthatóságának javítása egyre sürgetőbb feladat.

Globális kihívások, lokális megoldások – interdiszciplináris kutatások a fenntarthatóság jegyében
A “Globális kihívások, lokális megoldások – interdiszciplináris kutatások a fenntarthatóság jegyében” c. konferencia célja, hogy áttekintse az MTA MTÜ rendezvénysorozat keretében az MTA Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program BME FTA GTK „A fenntarthatóság gazdasági és társadalmi vonatkozásai” c. alprojektjének kutatási témaköreit és eddigi eredményeit.

Kihívások a felszín alatti vízkészletek fenntartható hasznosításában
Szűcs Péter tudomány-népszerűsítő előadása 2023. november 07. 18.00-19.00 óra között az MTA Humán Tudományok Kutatóházában. A hidrológiai ciklus részét képező felszín alatti vízkészletek nélkülözhetetlen elemei a világ vízfelhasználásának. Globális léptékben sajnos nagyon komoly problémaként merül fel a felszín alatti vízkészletek túlhasználata.

A Magyar Regionális Tudományi Társaság XXI. vándorgyűlése
A Magyar Regionális Tudományi Társaság XXI. vándorgyűlése 2023. november 2–3. között, Pécsen kerül megrendezésre, amelyen két előadás is elhangzik a „A fenntarthatóság gazdasági és társadalmi vonatkozásai kutatócsoportja” részéről is.

11. ICSD (International Conference on Sustainable Development) konferencia
2023. szeptember 6-7. között került sor a 11. ICSD (International Conference on Sustainable Development) konferenciára, amelyen részt vett a BME „A fenntarthatóság gazdasági és társadalmi vonatkozásai kutatócsoportja” is.

Kert a köbön rendezvény
A június 24-i Kert a köbön szabadtéri esti rendezvény fő témája a fenntarthatóság volt, amelyet ünnepélyes keretek között Garamszegi László Zsolt, az Ökológiai Kutatóközpont Főigazgatója nyitott meg a Vácrátóti Botanikus Kert főépületének teraszán. Köszöntőjét a fenntarthatóság társadalmi jelentőségével kezdte, azzal, hogy a mai életvitelünkkel túl sok erőforrást, természeti értéket vonunk el a környezetünktől, a jövő nemzedékeitől.

Gyepi élőhelyrekonstrukció útszegélyeken
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatói a HUN-REN-DE Konzervációbiológiai Kutatócsoporttal együttműködve új cikkükben a gyepi élőhelyek restaurációjának egy különleges esetével, az útszegélyekkel foglalkoztak.

Inváziós kagyló fajok versengése a Balatonban
A biológiai inváziók, mely események széleskörű terjedését nagyban segíti a globális kereskedelem és az éghajlatváltozás, a biodiverzitás csökkenéséhez, az élőhely közösségének átalakulásához, végsősoron a természeti környezet ökológiai állapotának romlásához vezetnek.

A Balaton fogassüllő állománya egészséges genetikai változatosságot és kelet nyugati irányú migrációt mutat
A fogassüllő (Sander lucioperca) Eurázsia édes- és brakk vizeinek fontos csúcsragadozó halfaja, amely gazdasági szempontból is jelentős értékkel bír.

Makroműanyagok áramlása – konferencia-részvétel
2023. augusztus 21–25. között Bécsben került megrendezésre a 40-edik IAHR (International Association for Hydro-Environment Engineering and Research) világkongresszus, több mint 1300 résztvevővel a világ minden pontjáról.

Fenntartható-e még a fenntarthatóság?
A 2023. június 24-ei esemény témája a fenntarthatóság eszméje és ennek ütközése a valósággal, a beszélgetésen három szakavatott akadémikus professzor egy ökológia iránt nyitott humorista moderálásával járja körül a kérdést. A nyárestét a fantasztikus magyar zongoravirtuóz és zenei kuriózum Szentpéteri Csilla & Band koncertje zárja.

Beszélgetés a hosszú távú globális fenntarthatóságról
Kocsis Károly környezetgazdász beszélgető partnerei a témában: Bozó László akadémikus, légkörfizikus Csutora Mária környezetgazdász, a Corvinus egyetemi tanára Kerekes Sándor környezetgazdász, a Corvinus professor emeritusa Lukács András geofizikus, a Levegő Munkacsoport elnöke Major Gyöngyi közgazdász, a Kortárs Női Reflexiók Fórumának elnöke.

Hazai vízkészletek fenntarthatóságával kapcsolatos kutatások az MTA FFT FTA kutatási keretében
2023. június 6-án a program indulása óta először számoltak be a hazai vízkészletek fenntarthatóságával kapcsolatos kutatási eredményeikről a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, az ATK Talajtani Intézet és a Miskolci Egyetem Fenntartható Technológiák Alprogramjában résztvevő kutatócsoportjai.

WMO annual report highlights continuous advance of climate change
The State of the Global Climate 2022 shows the planetary scale changes on land, in the ocean and in the atmosphere caused by record levels of heat-trapping greenhouse gases.

Fotoakusztikus mérőműszerrel vizsgálják a mezőgazdasági környezetszennyezést
A Fizikai Intézet kutatócsoportja által használt és fejlesztett módszereket már régóta alkalmazzák levegő- és földgázszennyezettség kimutatására – mostantól a műtrágya használat által okozott környezeti nitrogénterhelés is vizsgálhatóvá válik.

Fotoakusztikus mérőműszerrel vizsgálják a mezőgazdasági eredetű, környezeti nitrogén szennyezést a Szegedi Tudományegyetem kutatói
Az SZTE Fizikai Intézet kutatócsoportja által használt és fejlesztett módszereket már régóta alkalmazzák levegő- és földgázszennyezettség kimutatására.

Elindultak az Akadémia nemzeti programjai
Alapos előkészítés és független testületi értékelés után elnöki döntéssel három nagy nemzeti program kezdi meg a működését: a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program 4 alprogramja, a Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program Fenntartható technológiák alprogramja és a Nemzeti Agykutatási Program 3.0. Működésük időtartama négy év, összes támogatásuk 8,6 milliárd forint.